2013. április 30.

Nógrádi Népújság II. évf. 56. szám 1957. július 17.

2.p.”Ügyes-bajos dolgok, tervek a Kisterenyei Állami Gazdaságban”  -  (U.M.)  -
„A világon már jól ismerik a Kisterenyei Állami Gazdaság nevét. Messzire elvitte hírét. Jó illatú, zamatos és különleges ízű gyümölcse a málna. A hír tovább szárnyalását kívánják most elősegíteni a gazdaság dolgozói. Szépen és jól fizetett a málna eddig is. De még többet fizethetne, ha okosabban rendeznék el a gyümölcs termőterületét. Jelenleg mintegy 19 holdon, ’aratják’  a finom málnát. Területének egész része sima, lapos helye van. …
…De egyébként is a termőterület másik része rendkívül alkalmatlan gyümölcstermesztésre, tekintve, hogy a Salgótarján-Hatvan közötti igen forgalmas út mellett fekszik. …
…Csakis áttelepítés tudná megoldani ezt a dolgot. Van is egy remek hegyoldal, ahol jól meg lehetne honosítani a gyümölcsöt. …
…Vannak sokkal mélyebb és sok esetben megoldhatatlannak látszó problémák is. Kisterenye ipari nagyközség, idővel rohamos fejlődését látva, várossá válásában is reménykedhetünk. …
…A gazdaság fő jövedelmét a juhászat, a birkatenyésztés adja. Az idei évre 62 mázsa gyapjút terveztek, de 88 mázsáig felvitték az állatok. …
…A juhállományt 700-1 100-ra kívánják emelni, a birkaállomány pedig 2 980 lesz összesen jövőre.
A juhászat jó jövedelmezősége mellett megvannak a gondok, bajok is. Kevés a jó, hozzáértő szakember, szükség lenne egy pár jó, ügyes juhászra. …
…Szerepel az idei tervben a szarvasmarha állomány fejlesztése is. Elsősorban tejtermelésük növelése érdekében. A jelenlegi szarvasmarha állomány 160, ezt szeretnék saját nevelésű üszőkkel 210 darabra felemelni. …
…Kevés az arató pár, és a gabona 60 százalékát csak kézzel tudják vágni. Ez a gond ismét csak munkaerőhiányból ered. …”

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése