2013. április 24.

Nógrádi Népújság II. évf. 7. szám 1957. január 26.



4.p.”Panaszok – az üres csillék és vagonok nyomában Kisterenyén. Harc az üresért”
„Kilenc óra lehetett, amikor a pócsházi bányába elindultunk, de a szállító pályák mindenütt álltak. Ennek okát kutatva megtudtuk, hogy 1-én a délutáni órákban üres vagyon miatt 4 perc kiesés volt. A kiesési idő, valamint az a körülmény, hogy éjjel az osztályozóról szállítás nincs, együttesen eredményezte az üres hiányt. A szén különben is vizes és így a kiürítés kétszeres munkát kívánt, mert az osztályozón 180 csillébe fagyott bele a szén. Arról nem is szólva, hogy ürítés után a csillékben mázsákra tehető ki a bennmaradt szén, meddő. Ez az oka a bányák üres csille hiányának.
A bányákban a csapatok zöme tétlenül ül – üres csillét várva. Ugyanez a helyzet a 103-as csapatnál is. Már robbantottak és szeretnének szállítani. A csapatvezető ifj. Baranyi István. Fiatal, mint csapatának valamennyi tagja. …
…A csapatok munkahelyét is megnéztük, ahol egy hatalmas halomban állott a nemrég lerobbantott szén. A biztosítás azonban nem a legteljesebb. Az ácsolat között lévő feszkefa a semmivel egyenlő. …
…-Hol az üres csille, miért nincs üres vagon? – ezzel a türelmetlen kérdéssel távoztunk a bányából. Mi az időnként jelentkező vagonhiány oka, amikor a szénmedence termelése még napi 250-300 vagonnal kevesebb, mint szeptemberben. Mindenekelőtt a vasútnál kerestük a baj okát. Mint kiderült a MÁV sem készült fel a széntermelés hirtelen növekedésére. A kisterenyei fűtőház a mozdonyok javítása miatt például hosszabb ideig kettő helyett csak egy mozdonyt tudott biztosítani a gyulatárói osztályozóra, amely nem volt képes megfelelő ütemben elvégezni a feladatot. …
…Ezen túl számos más tennivaló is akad. Feltétlenül és halaszthatatlanul szükséges lenne, hogy a kisterenyei osztályozón bevezessék és megerősítsék az éjszakai műszakot is. Az éjszakai rakodásnak a vasút részéről nincs akadálya. …”

7.p.”Gondolatok kiállítás után”  - Czinke Ferenc festőművész -
„…Országos nevű szobrászunk, id. Szabó István például nem tudott arról, hogy a megyei tanács épületére egy többszázezer forint értékű nagyméretű domborművet készíttetnek az illetékesek. A dombormű elkészült, s ott díszlik hibáival együtt. Hozzáértők szerint igen gyengén sikerült.
Miért nem a megye nagynevű szobrászművésze kapta ezt a munkát?
Sok ilyen probléma vetődött fel a kiállítás ankétján. …”

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése