2013. július 29.

Nógrádi Népújság XVIII. évf. 30. szám 1962. április 14.



4.p.”Új tervek a Zagyva mentén”  - Barna Tibor  -

„A Kisterenyei Vörös Október Termelőszövetkezet tulajdonképpen nem mondhatja, hogy rosszul zárta az elmúlt esztendőt. A munkaegység, részesedés, amit a tagok kaptak, jó néhány termelőszövetkezetben igen szépen mutatkozott volna, csakhogy a Vörös Október úgy mércézi az eredményt, hogy volt az itt már a tavalyinál jóval jobb is.

Ez a jobb, ami elégedetlenkedteti az embereket, s a keveslés mellett ez, ami sarkallja is egyben. De akármiért történik, mindenképpen biztató és örvendetes jel, hogy a gazdák többre vágynak annál, mai legutóbb volt, többet akarnak termelni, jobban akarnak élni.

Az akarat energiája igen nagy hajtóerő, s ez az értékes biztosíték most a jövőt illetően Kisterenyén, hogy úgy legyen minden, ahogyan szeretnék, tervezték.

Miként akarnak és miként valósítanak erről  beszélgetünk a termelőszövetkezet elnökével, Kántor Jánossal.

-Az anyagi ösztönzés, a premizálás, - mondotta – ebben az esztendőben igen nagy segítségére lesz a tsz vezetőségének a munkára való hívogatásban. Mi tulajdonképpen a salgótarjáni járás termelőszövetkezetei részére kidolgozott premizálási javaslatot hagytuk jóvá, kisebb változtatásokkal, sajátos viszonyainkhoz, elgondolásainkhoz való igazítással.

Hogy a termelőszövetkezet tagsága egyetért a premizálás formájával, azt már most, a tavaszi munkakedvben tapasztalhatjuk. Nekünk tulajdonképpen nincs megszántatlan területünk, a szántás gondjait még az ősszel magunk mögé tudtuk, így minden erőt a vetésre összpontosíthatunk, ha engedi az idő.

Az időjárás feltételessége bizony nagy felhő a kisterenyeiek felett is, éppen ezért minden alkalmas pillanatot hasznosítani igyekeznek. Április 4-én például egész nap vetettek s nem rajtuk múlott, hogy az ezt követő napokban tétlenkednie kellett az embereknek, gépeknek. Még így is, az értékes tavaszi hetek nem szaladtak el minden tevékenység nélkül. Úgy használták ki az időt, hogy addig kimérték a háztáji földeket, rendezték az e téren felmerült problémákat, s egyénekre bontották a közös kapás területeket.

A jövedelmezőség érdekében is történt egy és más. A kertészetben például megnövekedett a holland-ágyak területe. a növekedés mintegy 400 ablaknak megfelelő, s a most kapott 5 új hollandágyi felszereléssel együtt az ágyak száma 30 lett. A kertészet munkájának első eredményei, a primőr saláták a napokban indultak el, s a 10 ezer fejre szóló szerződésnek ebben a hónapban eleget tesznek.

Ugyancsak primőr áruként kerül ki innen a paprika és paradicsom is hamarosan.

A termelőszövetkezet az idén a Zagyva vizét az eddiginél sokkal fokozottabban hasznosítani tudja, mint eddig. Három öntöző motor vár üzemképesen a feladatra, s nemcsak a 10 holdas kertészetben, de szükség esetén a cukorrépánál szintén. Okos elgondolással a cukorrépa terület a Zagyva szomszédságában jelölte ki a szövetkezet, így a hordozható öntőző berendezés szárazság esetén értékes szolgálatokat tehet a növényeknek.

-Meggondolt tervezéssel és agrotechnikai gondoskodással igyekszünk pótolni az időbeli elmaradást, - közli az elnök. Negyven holdon például vegyszeres gyomirtásra rendezkedtünk be. Az őszi idényben is mindent megtettünk a jó eredmények biztosítására. Az idejében vetett, gondosan kezelt, nagy hozamú szovjet búzából például igen sokat várunk a 40 holdas táblán. Az állattenyésztésben most nem törekszünk számbeli növelésre, a célunk jelenleg a minőségi javítás. Ehhez viszont az is szükséges, hogy jószágainknak megfelelő legelőt teremtsünk. Éppen ezért sor kerül mintegy 80 hold legelőterület megdúsítására. A legelőnket letakarítjuk, fejtrágyázást végzünk, így több és jobb minőségű füvet kapnak az állatok.

Ami a termelőszövetkezeti szerződési kötelezettséget illeti, ott különösen az állatszerződések teljesítésében örvendetes a helyzet. Az egész esztendőre szerződött 120 sertés értékesítése már az első negyedévben teljes számban megtörtént, s a szarvasmarha hizlalási feladatnak is több, mint 50 százalékban eleget tett eddig a tsz.

A jelek azt mutatják Kisterenyén, hogy a termelőszövetkezet rátalált az eredményes gazdálkodás módszerére s ez a felismerés nem kis öröm az emberek számára.”


5.p.”Nem újítási javaslat”

”A kisterenyei bányaüzemnél csakúgy, mint a Nógrádi Szénbányászati Tröszt sok más üzeménél egyik igen égető probléma a bányászok munka utáni fürdése. Még ma is az üzem munkásai úgy térnek haza családi körükbe, ahogyan otthagyják a munkahelyet.

Igaz, hogy a tröszt és a minisztérium számtalan intézkedéssel enyhít ezen a helyzeten, hiszen már ebben az évben is több üzemnél megoldódnak ezek a problémák. Ménkesen már épül az új fürdő, mások tervezésén most dolgoznak. De mi lesz Kisterenyével?

sok szó hangzik el arról, hogy lehetne a kisterenyei problémán segíteni, nem is olyan nagy befektetéssel. Javaslatot az üzem vezetői, a bányászok adják. Tovább adjuk mi is, talán megvalósítható.

Kisterenyén működim egy üzemi konyha, 350 személye. Azt már évek óta tudják, hogy ez a konyha nincs kihasználva, naponta alig 60-70 fő étkezik itt. Van egy munkásszálló is – régi családi házakban – ahol ezekben a napokban 32 dolgozó lakik. E kettő évi fenntartási költsége jóval meghaladja a 270 ezer forintot. De szükséges-e ez? – kérdezik az emberek. Aligha – mondják. Sokkal egyszerűbben meg lehetne oldani a szálló és a fürdő létesítését. A négy épületet – ahol a munkásszállás van átalakításokkal, egészen kevés költséggel üzemei konyhává lehetne alakítani, úgy, hogy oda még 10 lakást is el tudnának helyezni. A jelenlegi üzemi konyha pedig ugyancsak kisebb átalakítással nagyszerű lenne üzemi fürdőnek, ahol naponta mintegy ezer ember tisztálkodása lenne megoldható, régi fájó kérdés nyerne orvoslást.

Nem új amit mi most javasolunk. De valóban megoldható. Az üzemi konyhát a bánya amúgy is megszűnteti. Az üzemélelmezési Vállalat sem ragaszkodik hozzá. A víz sem lehet probléma, hiszen éppen a korábbi évek fúrásai bizonyítják, hogy a réten alkalmas víz van – strandot kívántak egy időben ott létesíteni. S ha már mind ez együtt van, gondolkodjanak rajta az illetékesek. Egy bánya dolgozóinak problémáját, tisztálkodási lehetőségét oldanák meg. Higyjék el megérné a pénzt, a fáradtságot.”

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése