2013. december 27.

Nógrád XXV. évf. 68. szám 1969. március 24.

1.p.”Emlékmű és emléktábla”
„A Kisterenyénél álló ellenséget délről támadjuk. A salgótarjáni csapatok feladatai: Kisterenyét északról és északkeletről azonnal támadni, és az ellenséget bekerítve elfoglalni.” (A harmadik vörös hadosztály-parancsnokság 1919. V. 20-i parancsából.)
Ezt a szöveget vésték aranybetűkkel a márványtáblára, amelyet Kisterenyén a Tanácsköztársaság emlékére állított emlékműnél a félévszázados évforduló napján lepleztek le. A község lakói hozzátették még: ’A Tanácsköztársaság Vörös Hadserege Kisterenye területén 1919. májusában vívott győzelmes harcainak emlékére. A község lakossága.’
Ünnepi volt a hangulat Kisterenyén. A Tanácsköztársasági emlékmű talapzatán díszőrség állt. A község lakói vörös- és nemzetiszínű zászlók alatt, táblákkal a kezükben vonultak az ünnepség színhelyére. Ünnepi beszédet dr. Szomszéd Imre, az MSZMP Salgótarjáni Járási Bizottságának titkára mondott.
-A kisterenyei dolgozók is azon fáradoztak, hogy méltó módon ünnepelhessék a félévszázados évfordulót. Ez a tény is arról tanúskodik, hogy az új nemzedék az 1919-es Tanácsköztársaság jogos örökösének érzi magát. Ezt bizonyítja ez a szép emlékoszlop is, melyet Kisterenye lakossága állít a nagy történelmi évforduló alkalmából a dicső harcok emlékére.
A hősi harcok felelevenítése után dr. Szomszéd Imre kijelentette:
-E harcban részt vettek Kisterenye legjobb fiai is. Tiszta szívvel gondolunk Szomszéd keskeny Istvánra, Fodor Gézára, akik életüket nem kímélve szervezték és vezették a kisterenyei munkások harcát. Ezen a helyen ahol ezt az emlékművet avatjuk, a vöröskatonák vére folyt. Sokan életüket adták a szabadságért, a néphatalom ellen törő intervenciósok elleni harcban.
Ezután dr. Szomszéd Imre leleplezte az emlékmű talapzatán lévő emléktáblát, majd a koszorúk sokaságát helyezték el a hála és kegyelet jeléül a talapzatra.
A veteránok nevében Kovács etesi István, az 50 évvel ezelőtti harcok résztvevője emlékezett a dicső napokra. Mint mondotta: ’az a kérdésünk nekünk, veterán vöröskatonáknak, hogy ifjú nemzedékünk a kor szellemében, a lenini eszmék útján haladva harcoljon tanulással, munkával a végső célért, a kommunizmus felépítéséért.’
A kisterenyei általános iskolások két osztályának úttörői zászlóavatót rendeztek az emlékmű előtt. Az egyik raj Szomszéd keskeny István, a másik Fodor Géza nevét vette fel. Az úttörők mondották: Ígérjük, méltóak leszünk hozzájuk! Ezután az úttörők piros szekfűkkel kedveskedtek a jelenlévő veteránoknak, az elhaltak özvegyeinek. Ünnepi köszöntőt mondott P. Mihajlovics, az ideiglenesen hazánkban tartózkodó egyik szovjet katonai alakulat tisztje, s tisztelgett az 1919-es harcok hőseinek tiszteletére emelt emlékmű előtt. A tanácsköztársasági emlékmű avatásának ünnepsége az internacionálé hangjaival ért véget.”


A most felavatott tanácsköztársasági emlékmű Kisterenyén. (Koppány György felvétele)

4.p.”Mátranovák és Kisterenye fejlesztése”   -  Bodó János  -
„Térképet terít az asztalra, Kisterenye bányatelepet ábrázolja a meglévő és a jövőben megvalósítandó létesítményekkel.
-A széntermelés visszafejlesztése következtében a foglalkoztatás elősegítése szempontjából a kisterenyei melléktevékenység fejlesztése a legjelentősebb, ami kétirányú: vasipari és faipari. Itt üzemel a traktorkerékgyártó részleg, a pólustekercs üzem. Nemrég betelepítették az új fűrészcsarnokot és vasszerkezeti csarnokot. Rohammunkában készült a 70x12 méteres revolvereszterga-műhely és mellette egy nyersanyag és készáru tároló szín terve. Az építés is sürgős, mert a második félévben itt már termelni fognak. A kitűzés megtörtént, dolgozhatnak az építők.
Térképen, illetve a tervezők asztalán van már az etázskazán gyártó-csarnok. A kétféle kazán prototípusa a Nagybátonyi Szolgáltatónál készül. Az 50x21 méteres gyártócsarnok a jövő évi sorozatgyártáshoz kell.
A vasúthoz kapcsolódó feladó raktár tervén is dolgoznak. A térképre hat újabb különböző méretű csarnokot rajzoltak be. A faforgácslemezgyár 126x21 méteres épülete cölöpökre épül, majd ezeknek az alapozását augusztusban akarják kezdeni. Később még egy másik, ugyancsak 10 ezer köbméter éves kapacitású faforgácslemez-gyártó csarnokot is létesítenek. Az első csarnok gépekkel fölszerelt 20 millióba került és évi 27 millió forint árbevételt várnak tőle.
Később a faforgácslemezgyár mellé egy bútor és épületpanel üzem létesítése is szerepel az elképzelésekben.
Félkész termékből, késztermék előállítását szeretnék megvalósítani. A fűrészáru minőségét, értékét szeretnék javítani az új füstgáz, vagy olajtechnológiás szárító létesítésével. A keletkező hulladék feldolgozása érdekében egy fűrészpor-brikettáló üzemet is terveznek.
A nagynyomású kazántelep tervezése már az idén megkezdődik, erre a gőz- és távfűtés miatt lesz szükség.
Természetesen egy sor kommunális és szociális létesítményt is terveznek az egyre rohamosabban fejlődő üzemben. A korszerű anyagmozgatás a belső utak megtervezését követeli. A csigakúti légaknából fakasztott víz hidroglóbuszon jut majd az üzem területére. Ezt Bartha Mátyás mérnök tervezi. A hálózat biológiai derítés terve Tóth Endréék asztalán van. Kertai József villamosmérnök csoportja az energia ellátást, még az utakat Tordai György és csoportja tervezi.
Fürdő, öltöző
A tervek asztalára kerül egy új fürdő, öltőző létesítésének feladata is. Kétlépcsős megvalósításról van szó. Először ezer, majd ezerhatszáz személy számára. Az új kisterenyei üzemtől két-három éven belül több mint 200 milliós termelési értékre számítanak. Több tárgyalás folyik a vasipari rész fejlesztéséről – mondja az iroda vezetője.
Mátranovák és Kisterenye fejlesztése van tehát a tervezők asztalán. …”

5.p.”Kisterenye sikere Kazincbarcikán”   - Győri László –
„Kisterenye – Kazincbarcika 1:1
Kazincbarcika, 2500 néző
…Lelkes, odaadó küzdőszellemével, és a taktika okos betartásával a vendégcsapat rászolgált a döntetlenre…”

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése